Ангел Забуртов: Отличници сме в Европа по дигитализация на пристанищните услуги

22 Юни 2018

 

 „България е една от водещите държави по дигитализация на пристанищните услуги. Ние дори сме отличници в Европа и след две години ще може да се похвалим и с внедряването на новата електронна платформа PCS“. Това заяви генералният директор на ДП „Пристанищна инфраструктура“ /ДППИ/ Ангел Забуртов по време на представянето на Общата визия на Система за електронен обмен на информация в българските пристанища /Port Community System – PCS/ във Варна и Бургас съответно на 20.06.2018 г. и на 21.06.2018 г. Системата беше представена пред заинтересованите страни – експерти от държавни институции и представители на морския бизнес. По думите на Забуртов системата е създадена за потребителите и колкото по-активни са те, толкова по-добре ще функционира и тя.

От своя страна ръководителят на Управляващия орган на ОП „Транспорт и транспортна инфраструктура“ Галина Василева припомни, че ДППИ е бенефициент на програмата още от предишния програмен период 2007-2013 г., в рамките на който предприятието реализира много важни проекти, най-значимият от които е „Информационна система за управление на трафика на плавателни съдове /VTMIS/ – фаза 3“. „Радваме се, че и през настоящия програмен период държавното предприятие продължава да надгражда информационните системи, които изгради през годините, да ги усъвършенства с цел да се предоставя една по-качествена модерна услуга за всички ползватели“, коментира тя.

Представителят на компанията изпълнител Стефано Темпорини поясни, че първите PCS системи започват да функционират в края на седемдесетте години. По думите му стъпка по стъпка все повече пристанища въвеждат системата като необходимост, свързана с тяхната конкурентоспособност и във връзка с обмена на електронна информация между бизнеса и държавните институции.

Въвеждането на PCS системата е изцяло фокусирано върху постигането на повишаване на ефективността и конкурентоспособността на транспортния сектор. Внедряването й ще доведе до оптимизация и автоматизация на пристанищните и логистичните процеси чрез еднократно подаване на данни, повишаване на ефективността на координацията между участниците в логистичната верига, повишаване скоростта на работните процеси, прозрачност на информацията и информация в реално време, подобряване на условията на околната среда чрез намаляване на емисиите, проследимост през цялата логистична верига и намаляване на употребата на хартия. Информацията в системата ще бъде на разположение чрез общ интерфейс на всички оправомощени заинтересовани страни от пристанищната общност,  в съответствие с тяхното участие и ниво за достъп.

Проектът се финансира със средства на ЕС от Европейския фонд за регионално развитие и от държавния бюджет на Р България чрез Оперативна програма „Транспорт и транспортна инфраструктура“ 2014–2020 г.